Ako vybrať správnu prilbu na motorku?

od autora

Prilba je pre Vás ako motocyklistu najdôležitejším nákupom. Je dôležitejšia ako bunda, pár rukavíc alebo topánky. V podstate je dôležitejšia ako motorka. Jazda na motorke je svojim spôsobom nebezpečná, môžeme sa snažiť jazdiť bezpečne a opatrne ale občas môžme naraziť na situácie ktoré neovplivníme, napríklad stred so zverou, nedanie prednosti v jazde, štrk na cesta a mnoho iného. Kvalitná prilba Vám môže zachrániť život a znížiť pravdepodobnosť poškodenia mozgu. Pamätajte, že mozog sa na rozdiel od poškodenej motorky nedá opraviť. Poškodenie mozgu alebo vážne zranenie hlavy môže mať následky na celý život.

V tomto článku si rozoberieme ako vybrať vhodnú prilbu na motorku.


Homologizácia prilieb


Všeobecne platí, že homologizácia prilieb je proces, v rámci ktorého sa overuje, či prilby spĺňajú určité bezpečnostné normy a štandardy. 

Pre homologizáciu prilieb sa zvyčajne vyžaduje splnenie rôznych testov a skúšok, ktoré môžu zahŕňať testy odolnosti, účinnosti absorpcie nárazu, pohodlia a iné aspekty. Prilby, ktoré prejdú týmito testami a získajú schválenie, môžu byť označené štítkom alebo certifikátom homologizácie, ktorý potvrdzuje ich zhodu s príslušnými normami.

Na Slovensku platí pre moto prilby prísna európska homologácia ECE R22-05.

Všetky prilby v našom internetovom obchode morka.sk spĺňajú tieto homologizačné normy.

Používanie nehomologizovaných prilieb môže byť nebezpečné a v prípade kontroly môže viesť k pokutám.


Veľkosť prilieb

Správne vybraná veľkosť moto prilby je kľúčovým faktorom pre zabezpečenie bezpečného a pohodlného jazdenia. Ani najdrahšia a najkvalitnejšia prilba nebude správne plniť svoj účel, ak Vám nebude správne sedieť na hlave.

Tu sú niektoré kroky, ktoré vám pomôžu vybrať správnu veľkosť moto prilby:

Meranie obvodu hlavy:

Pomocou mäkkej kovovej mierky alebo pásma merajte obvod hlavy na úrovni čela a horných častí uší. Umiestnite meter na miesto, kde by sa bežne dotýkala spodná časť zadnej časti lebk

Použite veľkosťovú tabuľku:

Každý výrobca moto prílby má vlastnú veľkosťovú tabuľku, ktorá Vám pomôže priradiť konkrétnu veľkosť k meranému obvodu hlavy. Prečítajte si tabuľky konkrétnych značiek a modelov, ktoré vás zaujímajú.

 1. Skúšajte prilbu:

  • Vyskúšajte si prilbu pred zakúpením, ak je to možné. Zabezpečte, aby sedela pevne, ale pohodlne. Mali by ste byť schopní pohybovať čeľustou bez pocitu prílišnej tiahnutia alebo voľnosti.
 2. Otestujte polohu a pohodlie:

  • Uistite sa, že prilba sedí plocho na čele a nevytlačuje vás nadmerne dozadu alebo dopredu. Kontrolujte, či je prilba pohodlná bez bolesti alebo tlaku.
 3. Zvážte typ a tvar hlavy:

  • Rôzne značky prílby môžu mať odlišné tvary a veľkosti. Niektoré môžu byť lepšie pre okrúhlejšie hlavy, iné pre oválne. Vyberte prilbu, ktorá najlepšie zodpovedá tvaru vašej hlavy.
 4. Nezabudnite na bezpečnostné normy:

  • Venujte pozornosť bezpečnostným normám a homologizácii prílby. Uistite sa, že prilba spĺňa príslušné bezpečnostné požiadavky pre vaše použitie.

Pamätajte, že každý výrobca môže mať odlišné parametre veľkostí, a preto je dôležité sledovať konkrétne odporúčania výrobcu pre ich produkty. Vybrať správnu veľkosť prilby je kľúčovým prvkom pre maximálnu ochranu a pohodlie počas jazdy na motocykli.

Životnosť prilieb

Je dôležité si uvedomovať, že prilby majú obmedzenú životnosť a po určitom čase je vhodné ich nahradiť novými. Bezpochyby by ste mali rešpektovať odporúčania výrobcu a v prípade poškodenia alebo neistoty ohľadom bezpečnosti je lepšie investovať do novej prilby. Bezpečnosť by mala byť vždy prioritou pri jazde na motocykli.

Doba používania
Výrobcovia prilieb obvykle odporúčajú nahradiť prilbu po určitej dobe používania, aj keď nie je poškodená. Toto odporúčanie môže byť zvyčajne od 3 do 5 rokov. Materiály a výrobné technológie môžu vplyvať na dlhodobú odolnosť prilby.

Frekvencia používania
Časté používanie prilby, najmä v náročných podmienkach (napríklad za daždivého počasia alebo pri vysokej teplote), môže znížiť jej životnosť. Pravidelné čistenie a údržba môžu však pomôcť predĺžiť životnosť.

Nárazy a poškodenia:
Po náraze je dôležité dôkladne skontrolovať prilbu na prípadné poškodenia. Aj keď nie sú vonkajšie známky poškodenia, vnútorná štruktúra prilby môže byť oslabená. Po závažnom náraze by prilbu mal nahradiť novou.

Uchovávanie a starostlivosť:
Správne uchovávanie prilby môže ovplyvniť jej životnosť. Prilbu by ste mali uchovávať na suchom mieste, mimo priamych slnečných lúčov, a chrániť ju pred chemikáliami alebo agresívnymi látkami. Čistite ju iba jemnými čistiacimi prostriedkami.Navigácia